نهان نگاری اطلاعات در صوت با استفاده از منطق فازی (Audio Watermarking)

  • سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • بازدید 937 نفر
  • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (34 امتیاز از 7 رای)
    Loading...

نهان نگاری اطلاعات در صوت با استفاده از منطق فازی (Audio Watermarking)

نهان نگاری اطلاعات در صوت

در این بخش دانلود رایگان مقاله نهان نگاری اطلاعات در صوت با استفاده از منطق فازی (Fuzzy Logic) را به زبان فارسی آماده کردیم که در آن از منطق فازی در جهت تعیین فاکتور بهره جاسازی و استخراج استفاده می شود. روش تعیین این فاکتور در ادامه تشریح می شود.

نهان نگاری صوتی

نهان نگاری صوتی عمل پنهان سازی اطلاعات اضافی در سیگنال میزبان برای اثبات حق مالکیت است. معیار درست عمل کردن و مناسب بودن نهان نگاری صوتی معیار هایی مثل، نامحسوس بودن واترمارک پنهان شده، عدم آشکار شدن برای افراد غیرمجاز جهت ممانعت از حذف، مقاوم در برابر تمام حملات پردازش سیگنال و همچنین امکان آشکار شدن به منظور اثبات حق مالکیت است.

الگوریتم های نهان نگاری صوت

الگوریتم های نهان نگاری صوت اغلب به دو دسته حوزه زمان و حوزه تبدیل تقسیم بندی می گردد. الگوریتم های حوزه تبدیل در مقایسه با الگوریتم های حوزه زمان در برابر حملات مقاومت بیشتری نشان می دهند. ولی مقاومت آنها در سیگنال هایی که تعداد مولفه های حوزه تبدیل پاییت تری داشته باشد، رضایت بخش و قابل قبول نمی باشد. همینطور، این الگوریتم ها در مقایسه با الگوریتم های حوزه زمان پیچیده تر بوده و زمانبر تر هستند.

استراتژی روش های حوزه

تکنیک های حوزه زمان اکثرا از دو استراتژی بهره می برند که شامل: ۱- دستکاری نمونه های سیگنال جهت پنهان سازی بیت واترمارک که به آن روش رمز گذاری بیت LSB یا Least Significant Bit هم گفته می شود. ۲- اضافه نمودن نویز نامحسوس (سیگنال واترمارک که پیام را حمل می کند) به سیگنال میزبان (تکنیک های طیف گسترده)، پنهان سازی تاخیر و دیگر موارد. می توان گفت که تقریبا همه ی روش های حوزه زمان از خواص سیستم شنیداری انسان در جهت نامحسوس کردن نویز تزریقی بهره می برند. این پژوهش با استفاده از تکنیک منطق فازی به دنبال ارائه روشی برای نهان نگاری سیگنال صوت است تا به رفع عیوب روش های پیشین و بهتر شدن آن ها کمک نماید.

فاز ابتدایی

در مطالعات سیگنال های صوتی به دلیل اینکه سیگنال صوت یک سیگنال کاملا ناپایدار می باشد، لذا جهت مطالعات روی این سیگنال ها خصوصا مطالعاتی همچون استخراج ویژگی، نمی توان کل سیگنال صوت را یکجا مورد مطالعه قرار داد. چرا که به دلیل فراز و نشیب بالای دامنه صوت در بازه های کوتاه زمانی، اطلاعات به دست آمده از مطالعه کل سیگنال در تحلیل و بررسی آن قابل اعتماد نخواهند بود. لذا برای برطرف کردن این مشکل، با فریم بندی سیگنال به بازه های کوچک زمانی، بررسی ها را بر روی این فریم ها انجام خواهیم داد. همچنین برای همسان سازی فریم ها پنجره گذاری نیز بر روی هر یک از این فریم ها انجام خواهد پذیرفت.

نهان نگاری اطلاعات در صوت با استفاده از منطق فازی (Audio Watermarking)

انتخاب فاکتور بهره

پس از فریم بندی و پنجره گذاری به طول n در هریک از این فریم ها، در گام بعد در تک به تک از فریم ها، الگوریتم DWT به کارگرفته می شود. این عمل بدین منظور انجام می پذیرد تا نواحی متفاوت موجود، شناسایی گردد. از آنجایی که در سیگنال صدا نواحی با فراز و نشیب کم که از نظر محتوایی نیز بی ارزش هستند، از سوی شنونده کمتر مورد توجه قرار می گیرند و گاهی مورد توجه نیز نیستند، این قسمت ها برای نهان نگاری مورد استفاده قرار می گیرند. لذا پس از گرفتن DWT تمام مکان های سیگنال صوتی متوالیا پردازش شده و برای هر ناحیه، فاکتور بهره ی مناسب به نام α طبق منطق فازی تعیین می گردد. حد و حدود مقادیر آلفا برای تعریف توابع عضویت نیز بر مبنای قانون ویر تنظیم می گردد تا نهان نگاره را مخفی نگه دارد.


مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
  1. تصویر آواتار کاربر 0
    زهرا دهقان شنبه , ۲۹ اردیبهشت

    سلام کتابی می خوام که منطق فازی رو به طور کامل و جامع برام توضیح بده میشه راهنمایی بفرمایید.