حلقه ها در زبان متلب – آموزش متلب

  • یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹
  • بازدید ۷۹۵ نفر

تصویر matlab-loops_4279 حلقه ها در زبان متلب - آموزش متلب

حلقه ها در زبان متلب

به طور کلی دستورات در زبان متلب به صورت پشت سر هم اجرا می شوند. ممکن است گاهی اوقات وضعیتی پیش آید که لازم باشد تا بخشی از کد را چندین بار اجرا کنید. در زبان های برنامه ساختارهای کنترلی مختلفی وجود دارد که به شما اجازه می دهد تا یک دستور یا گروهی از دستورات را چندین بار اجرا کنید. در شکل زیر ساختار مربوط به یک حلقه را که در اکثر زبان های برنامه نویسی مشابه است را مشاهده می کنید.

جدول زیر شامل انواع حلقه هایی است که در زبان برنامه نویسی متلب پشتیبانی می شوند.

ردیف

توضیحات

1حلقه while

یک یا چندین دستور را تا زمانی که شرط مشخص شده برای اتمام حلقه true شود اجرا می کند. در این نوع حلقه شرط اجرای حلقه قبل از اجرای بدنه حلقه بررسی می شود.

2حلقه for

یک یا چندین دستور را چندین بار اجرا می کند و در هر اجرا متغیر کنترل کننده حلقه را افزایش یا کاهش می دهد تا شرط مشخص شده برای اتمام حلقه true شود.

3حلقه های تو در تو

شما می توانید از حلقه ها به صورت تو در تو نیز استفاده کنید.

دستورات کنترل حلقه

دستورات کنترل حلقه، باعث تغییر در روند تکرار و اجرای عادی یک حلقه می شوند. زمانی که اجرا یک حلقه به پایان می رسد، تمام متغیرها و اشیاء تعریف شده در داخل آن، به طور خودکار نابود می شوند. در زبان برنامه نویسی متلب، به منظور کنترل حلقه می توانید از دستورات زیر استفاده کنید.

ردیف

توضیحات

1دستور break

زمانی که برنامه به دستور break می رسد، بلافاصله اجرا حلقه متوقف شده و دستور بعد از حلقه اجرا می شود.

2دستور continue

برای نادیده گرفتن شرایطی خاص استفاده می شود و دستوراتی که بعد از آن تعریف شده باشند اجرا نمی شوند و گام بعدی حلقه تکرار اجرا می شود.

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است