نرم افزار Octave برای انجام محاسبات مهندسی و عددی به همراه آموزش نصب

نرم افزار Octave برای انجام محاسبات مهندسی و عددی به همراه آموزش نصب

نرم افزار Octave برای انجام محاسبات مهندسی و عددی

معرفی نرم افزار Octave

نرم افزار گنو آکتیو (GNU Octave) که به اکتیو معروف است، یک زبان برنامه نویسی سطح بالا مثل نرم افزار MATLAB می باشد که در انجام پروژه های محاسبات مهندسی و عددی و همچنین توسعه بیوانفورماتیک (Bioinformatics) و برنامه ‌های کاربردی مکانیک و سایر آزمون های مرتبط با ارقام مورد استفاده قرار می گیرد. در برنامه آکتیو بوسیله رابط خط فرمان، می توان به انواع مختلفی از قابلیت های کاربردی جهت حل مسائل خطی و غیرخطی، بهینه سازی، شبیه سازی و رسم نمودار های مختلف دسترسی پیدا کرد.

یکی از ویژگی های خوب نرم افزار Octave در مقایسه با نرم افزار MATLAB ، اپن سورس بودن آن است که باعث فراهم سازی امنیت، کیفیت، امکان سفارشی سازی، آزادی و انعطاف پذیری می باشد. از این رو می توان نرم افزار آکتیو را به عنوان جایگزین مناسبی برای نرم افزار متلب دانست. دلیل اصلی این موضوع هزینه بالای خرید لایسنس برنامه متلب می باشد. در حالی که نرم افزار Octave رایگان بوده و در بیشتر مواقع توانایی های موجود در MATLAB را برای انجام محاسبات عددی فراهم می سازد. قابل ذکر است که اکثر کد های نوشته شده در محیط متلب، بدون نیاز تغییر خاصی، در برنامه Octave نیز قابل اجرا هستند.

در نرم افزار Octave امکانات گرافیکی بسیاری جهت تجسم، ویژوال‌ سازی و دستکاری داده ‌ها وجود دارد. از برنامه اکتاو به طور پیش ‌فرض بوسیله رابط خط فرمان تعاملی استفاده می شود ولی می ‌توان آن را جهت نوشتن برنامه‌ های غیر تعاملی هم استفاده کرد. زبان برنامه ‌نویسی اکتاو کاملا شبیه به نرم افزار MATLAB می باشد، به طوری که اغلب برنامه‌ های نوشته هم توسط آنها به یکدیگر قابل انتقال می باشند. در واقع هدف اصلی نرم افزار اکتاو ارائه یک زبان سطح بالا و سازگار با نرم افزار متلب بوده است.

 

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است