مشخصات

زبان

بانک اطلاعاتی

فایل ها

توضیحات

m فایل متلب و داکیومنت ۳۵ صفحه ای در فایل word برای تشریح روش کار و نتایج شبیه سازی دارد.

۱۸۶,۰۰۰ تـــــومان

مطالب مرتبط

بهینه سازی زمان بندی چراغ های راهنمایی با الگوریتم گرگ خاکستری (GWO) در متلب

  • چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹
  • بازدید ۱,۱۲۶ نفر

تصویر optimization-traffic-signal-light-timing-matlab_4502 بهینه سازی زمان بندی چراغ های راهنمایی با الگوریتم گرگ خاکستری (GWO) در متلب

بهینه سازی زمان بندی چراغ های راهنمایی با MATLAB

در این بخش پروژه شبیه سازی بهینه سازی سیگنالینگ ترافیک با زمان بندی چراغ های راهنمایی به کمک الگوریتم گرگ خاکستری (GWO) در نرم افزار MATLAB به همراه داکیومنت آماده کرده ایم که در ادامه توضیحاتی از معرفی پروژه ارائه شده و فیلم و تصاویر خروجی پروژه در محیط متلب قرار داده شده است.

سیستم حمل و نقل هوشمند

سیستم حمل و نقل هوشمند (ITS) شامل تعداد زیادی از حسگرهای ترافیکی است که حجم بالایی از داده را در یک تلاش برای فراهم آوردن اطلاعات در جهت پشتیبانی و بهبود عملیات زمان بندی سیگنال جمع آوری می کنند. به دلیل حجم ترافیک بالا، روش‌ های کلاسیک کنترل ترافیک قادر نیستند نیازمندی ‌های مربوط به ماهیت متغیر و پویای ترافیک را پاسخگو باشند هدف سیستم کنترل ترافیک مدیریت مؤثر و کارآمد بر روی منابع حمل و نقل می ‌باشد بطوری که تغییرات در وضعیت ترافیکی مدیریت گردد. هوش مصنوعی این تقاضا را به صورت یک راه ‌حل غیرمتمرکز با معرفی مفهوم عامل‌ های هوشمند برآورده می ‌سازد. با استفاده از عامل ‌های هوشمند برای حس نمودن خودکار تغییرات ترافیکی و انجام عمل ‌های مقتضی با رجوع به پایگاه دانش و الگوریتم ‌های فرا ابتکاری ، سیستم کنترل ترافیک می ‌تواند به طور مؤثر مدیریت شود بطوری ‌که تأخیر به حداقل میزان ممکن و نرخ خروجی وسایل نقلیه در تقاطع ‌ها به حداکثر برسد. کنترل سیگنال ترافیک یک راه موثر برای بهبود کارایی شبکه های ترافیکی و کاهش تاخیر می باشد.

معرفی پروژه

در این پروژه، تمرکز ما بر روی کاهش اتلاف وقت (زمان انتظار برای سیگنال سبز) و افزایش میانگین گذردهی تقاطع ‌ها برای تضمین حرکت تا حد ممکن یکنواخت وسایل نقلیه در ناحیه بهینه سازی شده است. در این پروژه یک طرح کنترل هوشمند و زمان بندی فاز سبز در تقاطع‌ ها با استفاده از تحلیل سوابق ترافیکی تقاطع‌ ها و استفاده از الگوریتم فرا ابتکاری گرگ خاکستری (GWO) ارائه گردید که با استفاده از نرم افزار متلب به ارزیابی عملکرد آن و مقایسه با طرح زمانبندی فاز سبز با استفاده از کلونی مورچگان (ACO) خواهیم پرداخت تا برتری طرح از جنبه های عملکردی مانند گذردهی و متوسط زمان انتظار مشخص گردد.

طرح پیشنهادی

طرح پیشنهادی ، لحاظ کردن الگوهای رفتاری افراد جامعه در زمانبندی TOD می باشد که این کار با استفاده از تعیین میزان ترافیک ورودی به یک تقاطع از ترافیک خروجی سایر تقاطع‌ ها انجام می ‌شود. در این روش ترافیک بصورت انتشاری محاسبه و کنترل می شود، یعنی ما از عامل های هوشمند و گره‌ های شبکه VANET که همان خودروها هستند، برای سنجش سهم درصدی از ترافیک عبوری برای هر تقاطع بعدی استفاده می ‌کنیم. یعنی پس از هر دوره به روز رسانی، فرض می کنیم حجم ترافیک عبوری از یک تقاطع n درصد به سمت تقاطع 1 و همچنین m درصد به سمت تقاطع 2 و … در حرکت است به عبارت دیگر، در هر تقاطع علاوه بر حجم ترافیک پشت چراغ قرمز در یک توقفگاه (یا تعداد خودرو عبوری در زمان فاز سبز) ، از داده های جمع آوری شده از تقاطع های مجاور در خصوص حجم ترافیک ورودی به این چهار راه تصمیم گیری می کنیم. هرچه تعداد خودرو عبوری از یک فاز سبز یک توقفگاه از یک تقاطع بیشتر باشد طول فاز سبز بعدی باید طولانی ‌تر شود تا جوابگوی آن حجم وسایل نقلیه باشد و در پشت چراغ قرمز این توقفگاه، ترافیک سنگینی بوجود نیاید.

پیاده سازی طرح پیشنهادی

پیاده سازی طرح شامل تردد وسایل نقلیه در 4 تقاطع می باشد. نرخ ورود وسیله نقلیه در این طرح 40 خودرو در دقیقه است. مدت زمان هر فاز سبز در مجموع چهار لاین هر تقاطع برابر 120 ثانیه در نظر گرفته شده است. با تخمین ترافیک ورودی به هر تقاطع از روی ورود خودروهای علامت گذاری شده، می توانیم بررسی کنیم که چه حجمی از ترافیک ورودی به یک شهر به سمت یک تقاطع خاص می رود. در این حالت با افزایش فاز سبز برای تقاطعی که میزان حجم ترافیک ورودی اش بیشتر از میانگین باشد هم نرخ گذردهی افزایش می یابد و هم مقدار تاخیر کاهش می یابد.

 


تصویر 1
تصویر 2
تصویر 3
تصویر 4
تصویر 5
تصویر 6
تصویر 7
تصویر 8
تصویر 9
تصویر 10
تصویر 11
باکس دانلود
شناسه:
۴۵۰۲
توضیحات:
m فایل متلب و داکیومنت ۳۵ صفحه ای در فایل word برای تشریح روش کار و نتایج شبیه سازی دارد.
قیمت:
۱۸۶,۰۰۰ تـــــومان
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است