مشخصات

زبان

بانک اطلاعاتی

فایل ها

توضیحات

m فایل متلب ، کامنت گذاری کدها و فیلم نحوه اجرا دارد

۵۳,۰۰۰ تـــــومان

مطالب مرتبط

خوشه بندی کوانتومی داده های ریزآرایه DNA در فضای SVD با متلب

  • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹
  • بازدید ۱,۰۶۹ نفر

تصویر quantum-clustering-dna-microarray-data-matlab_3560_1 خوشه بندی کوانتومی داده های ریزآرایه DNA در فضای SVD با متلب

خوشه بندی کوانتومی داده های ریزآرایه DNA با MATLAB

در این بخش پروژه خوشه بندی کوانتومی داده های ریزآرایه DNA در فضای SVD با نرم افزار MATLAB به همراه کامنت گذاری کدها آماده کرده ایم که در ادامه توضیحاتی در مورد بیماری سرطان ، فناوری ریزآرایه DNA و خوشه بندی ارائه شده و فیلم و تصویر خروجی پروژه در محیط متلب قرار داده شده است.

بیماری سرطان

در حال حاضر سرطان یكی از مسایل مهم و اصلی بهداشت و درمان در ایران و تمام دنیا می باشد. در آمریكا و تعدادی از كشورهای اروپایی، این بیماری بعد از بیماری های قلبی – عروقی دومین علت مرگ و میر به شمار می رود. در كشورهای در حال توسعه نیز بیماری سرطان در ردیف مسایل مهم بهداشتی درمانی محسوب و روند آن رو به افزایش است. سرطان پستان شایع ترین سرطان زنان در سراسر دنیا بوده و علت عمده مرگ های ناشی از سرطان در زنان است. محققین در مطالعات مختلف نقش عوامل متعدد خطر سازی را برای سرطان پستان شناسایی كرده اند. شناخت و كشف علت ها به جلوگیری از بیماری در افراد سالم و نسل های بعد كمک خواهد نمود.

از جمله عواملی كه در بروز سرطان پستان موثر است، عوامل ژنتیكی و عوامل محیطی است. همچنین طبقه بندی دقیق و قابل اعتمادی از تومورها باید تعیین گردد تا مراحل درمانی مناسب با نوع خاص سرطان پستان در نظر گرفته شود. این طبقه بندی ها اغلب بر اساس شواهد بالینی و مشخصات مورفولوژی سلولی انجام می گیرد. با ظهور فناوری ریزآرایه (Microarray) DNA و استفاده از آن در این بخش از سرطان ها انتظار می رود كه با تحلیل آماری تغییرات بیان هزاران ژن به طور همزمان بتوان فرایند های ایجاد سرطان را شناسایی و در زمینه درمان این بیماری گام های مهمی برداشت.

فناوری ریزآرایه DNA

یکی از شاخه ‌های مهم و قابل توجه بیوانفورماتیک (Bioinformatics) فناوری ریزآرایه DNA یا DNA Microarray می باشد که امکان بررسی بیان هزاران ژن را به طور هم زمان در کمترین زمان فراهم می کند که در سال ‌های اخیر باعث تولید حجم بسیار زیادی از داده ‌های بیان ژنی گردیده است. تحلیل آماری این داده ‌ها شامل نرمال سازی، خوشه بندی، طبقه بندی و غیره از جمله روش ‌های می باشد که در تحلیل این نوع داده‌ ها به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

جهش های ژنتیكی BRCA1 و BRCA2 از عوامل اصلی به وجود آمدن سرطان پستان است. این دو نوع جهش بسیار شبیه به هم هستند که برای شناسایی آنها از یكدیگر نیاز به آزمایش های دقیق است. با توجه به شناسایی كامل ژنوم انسانی و همچنین ژن هایی كه در این دو جهش نقش دارند می توان انتظار داشت تشخیص بین این دو جهش با استفاده از روش هایی بر مبنای بیان ژنی امكان پذیر باشد. با توجه به اینكه به كارگیری فناوری ریزآرایه DNA در سال های اخیر موجب تولید حجم انبوهی از داده های بیان ژنی شده است، یكی از روش های آماری كه در تحلیل این داده ها به صورت فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرد، خوشه بندی (Clustering) است.

خوشه بندی داده های ریزآرایه DNA

خوشه بندی یا Clustering می تواند در یافتن گروه های واقعی و نهفته در داده ها موثر باشد و باعث كاهش داده ها شده و منجر به كشف خوشه های جدید و غیر قابل انتظار گردد. در پروژه پیش رو، خوشه بندی کوانتومی داده های ریزآرایه DNA در فضای تجزیه مقادیر منفرد (Singular Value Decomposition) یا SVD صورت می گیرید. در SVD یک ماتریس به سه ماتریس دیگر تجزیه می شود.

 


تصویر 1
تصویر 2
تصویر 3
باکس دانلود
شناسه:
۳۵۶۰
توضیحات:
m فایل متلب ، کامنت گذاری کدها و فیلم نحوه اجرا دارد
قیمت:
۵۳,۰۰۰ تـــــومان
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است