مشخصات

زبان

بانک اطلاعاتی

فایل ها

توضیحات

m فایل متلب ، mat فایل دیتا ، کامنت گذاری کدها و فیلم نحوه اجرا دارد

۲۰,۰۰۰ تـــــومان

مطالب مرتبط

شبیه سازی شیوع ویروس کرونا (COVID-19) در جهان با مدل SIR با متلب

  • چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹
  • بازدید ۵۰۳ نفر

شبیه سازی شیوع ویروس کرونا (COVID 19) در جهان با مدل SIR با متلب

شبیه سازی شیوع ویروس کرونا با مدل SIR در MATLAB

در این بخش پروژه شبیه سازی شیوع ویروس کرونا (COVID-19) در جهان با مدل ریاضی SIR در نرم افزار MATLAB به همراه کامنت گذاری کدها آماده کرده ایم که در ادامه به معرفی این پروژه مهندسی پزشکی ، داده کاوی و زیست شناسی پرداخته و توضیحاتی از مدل اپیدمیولوژی SIR ارائه می شود و فیلم و تصاویر خروجی پروژه در محیط متلب قرار داده شده است.

معرفی پروژه

در این شبیه سازی ۸ کشور که بیشترین شیوع یا همه گیری بیماری کرونا (CoronaVirus) در آنها رخ داده از نظر میزان مرگ و میر در واحد میلیون (ppm) در بازه زمانی ۳۰ روزه مورد ارزیابی قرار می گیرد. این ۸ کشور که در نمودار باهم مقایسه می شوند شامل کشورهای: آمریکا، شهر هوبی در چین، کره جنوبی، آلمان، ایتالیا، ایرن، اسپانیا و فرانسه هستند. منبع داده های پردازش شده در این پروژه، مرکز JHU علوم و مهندسی سیستم (CSSE) می باشد.

شبیه سازی شیوع ویروس کرونا (COVID 19) در جهان با مدل SIR با متلب

معرفی مدل اپیدمی SIR

مدل های اپیدمی (Epidemic Models) یکی از ابزارهای مهم شبیه سازی بیماری های واگیردار و عفونی هستند که با استفاده از آنها می توان روند رشد بیماری های واگیردار را پیش بینی نمود و راهبرد های ضروری به منظور پیشگیری از گسترش آنها در پیش گرفت. مدل SIR یکی از ساده ‌ترین روش های شبیه سازی اپیدمی یا همه گیری بیماری واگیردار می باشد که بسیاری از دیگر مدل ‌ها از این مدل پایه ‌ای الگو گرفته اند. مدل اس آی آر (مدل SIR) حاوی سه مولفه اساسی می باشد که در ادامه بیان شده‌ اند:

  • S: تعداد افراد در معرض ابتلا
  • I: تعداد افراد مبتلا
  • R: تعداد افراد بهبود یافته (یا ایمن شده)

مدل SIR به شکل مناسبی برای بیماری ‌های واگیرداری که از انسان به انسان منتقل و بهبود یافتگان آن در مقابل ابتلای مجدد مقاوم می ‌شوند، قادر به انجام پیش ‌بینی می باشد.

شبیه سازی شیوع ویروس کرونا (COVID 19) در جهان با مدل SIR با متلب

همانظور که اشاره شد، مدل های ریاضی بر اساس سیستم SIR نوشته می شوند که در آن S افراد مستعد به بیماری و I ناقلین بیماری و R نیز افراد ایمنی یافته از بیماری را نشان می دهد. به طول مثال مدل اپیدمی SIR بدین صورت است که جمعیت خاصی در مرحله اول و پیش از ورود بیماری، مستعد ابتلا به بیماری هستند. با ورود اولین مورد بیماری به جمعیت، در مرحله دوم ابتلا به بیماری وجود دارد و در مرحله سوم مبتلایان به بیماری بعد از بهبودی وارد مرحله ایمنی یافتگی از بیماری می شوند، بدین معنی که تا پایان عمر هرگز بیمار نمی شوند و یا دستکم یک دوره ایمنی یافتگی از بیماری را خواهند داشت. از این نوع می توان به بیماری سرخک، سرخچه، آبله مرغان و … اشاره کرد.

 


تصویر 1
تصویر 2
تصویر 3
تصویر 3
باکس دانلود
شناسه:
۳۴۵۴
توضیحات:
m فایل متلب ، mat فایل دیتا ، کامنت گذاری کدها و فیلم نحوه اجرا دارد
قیمت:
۲۰,۰۰۰ تـــــومان
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است