مفهوم شبیه سازی سیستم های دینامیکی در سیمولینک

  • پنجشنبه 11 مرداد 1397
  • بازدید ۳,۰۸۱ نفر

مفهوم شبیه سازی سیستم های دینامیکی در سیمولینک

شبیه سازی سیستم های دینامیکی

در این بخش به بررسی مفهوم شبیه سازی سیستم های دینامیکی در ابزار سیمولینک نرم افزار متلب می پردازیم.

شبیه سازی سیستم های دینامیکی

امروزه کامپیوترها امکانات ریاضیاتی بسیار وسیعی را در اختیار مهندسین قرار می دهند، که می توان از آنها جهت شبیه سازی سیستم های دینامیکی استفاده نمود، که این مطلب باعث می شودی تا بدون نیاز به ایجاد و ساخت سیستم حقیقی، بتوان خواص و پاسخ آن را به تحریک  هاک مختلف پیشگویی نمود. شبیه سازی سیستم های دینامیکی هنگام طراحی سیستم های کنترل بسیار مفید می باشد. زیرا موجب صرفه جویی در زمان و هزینه های مربوط به نمونه سازی سیستم فیزیکی مورد نظر خواهد شد.

جعبه ابزار سیمولیک در متلب

سیمولینک یک نرم افزار بسیار قدرتمند می باشد که به نرم افزار MATLAB ضمیمه شده و بصورت یکی از جعبه ابزارهای آن در آمده است. نرم افزار متلب با توجه به قابلیت تحلیل های عددی وسیعی که دارد، به نرم افزار قدرتمند در این زمینه بدل شده است. جعبه ابزار سیمولینک ابزاری جهت شبیه سازی سیستم های دینامیکی (سیستم هایی که شامل چندین معادله دیفرانسیل حاکم بر سیستم می باشند.) و نمایش نتایج به صورت گرافیکی می باشد. هر حلقه منطقی، یا سیستم کنترلی، مربوط به سیستم های دینامیکی را می توان با استفاده از بلوک های آماده استاندارد موجود در کتابخانه سیمولینک، شبیه سازی نمود. مهمترین مزیت نرم افزار Simulink داشتن بلوک های آماده است، که نیاز به نوشتن برنامه را برای تحلیل های ریاضیاتی کوتاه از میان می برد.

جعبه ابزار های مختلب در MATLAB

در این نرم افزار متلب، جعبه ابزارهای متعددی برای زمینه های مختلف وجود دارد، مثل جعبه ابزار منطق فازی ، جعبه ابزار شبکه های عصبی ، جعبه ابزار DSP ، جعبه ابزار آمار و غیره که موجب قدرتمند شدن توانایی پردازش این نرم افزار می شوند.

مطالب مرتبط
بررسی چالش های داده کاوی
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است