مفهوم شبیه سازی سیستم های دینامیکی در سیمولینک

  • پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷
  • بازدید ۳,۴۶۱ نفر

تصویر simulation-dynamic-systems-simulink_2046 مفهوم شبیه سازی سیستم های دینامیکی در سیمولینک

شبیه سازی سیستم های دینامیکی

در این بخش به بررسی مفهوم شبیه سازی سیستم های دینامیکی در ابزار سیمولینک نرم افزار متلب می پردازیم.

شبیه سازی سیستم های دینامیکی

امروزه كامپيوترها امكانات رياضیاتی بسيار وسیعی را در اختيار مهندسين قرار مي دهند، كه می توان از آنها جهت شبيه سازی سيستم های ديناميكی استفاده نمود، که اين مطلب باعث می شودی تا بدون نياز به ايجاد و ساخت سيستم حقيقی، بتوان خواص و پاسخ آن را به تحريک  هاک مختلف پيشگويی نمود. شبیه سازی سیستم های دینامیکی هنگام طراحی سیستم های کنترل بسیار مفید می باشد. زیرا موجب صرفه جویی در زمان و هزینه های مربوط به نمونه سازی سیستم فیزیکی مورد نظر خواهد شد.

جعبه ابزار سیمولیک در متلب

سیمولینک یک نرم افزار بسیار قدرتمند می باشد که به نرم افزار MATLAB ضمیمه شده و بصورت یکی از جعبه ابزارهای آن در آمده است. نرم افزار متلب با توجه به قابلیت تحلیل های عددی وسیعی که دارد، به نرم افزار قدرتمند در این زمینه بدل شده است. جعبه ابزار سیمولینک ابزاری جهت شبیه سازی سیستم های دینامیکی (سیستم هایی که شامل چندین معادله دیفرانسیل حاکم بر سیستم می باشند.) و نمایش نتایج به صورت گرافیکی می باشد. هر حلقه منطقی، یا سیستم کنترلی، مربوط به سیستم های دینامیکی را می توان با استفاده از بلوک های آماده استاندارد موجود در کتابخانه سیمولینک، شبیه سازی نمود. مهمترین مزیت نرم افزار Simulink داشتن بلوک های آماده است، که نیاز به نوشتن برنامه را برای تحلیل های ریاضیاتی کوتاه از میان می برد.

جعبه ابزار های مختلب در MATLAB

در این نرم افزار متلب، جعبه ابزارهای متعددی برای زمینه های مختلف وجود دارد، مثل جعبه ابزار منطق فازی ، جعبه ابزار شبکه های عصبی ، جعبه ابزار DSP ، جعبه ابزار آمار و غیره که موجب قدرتمند شدن توانایی پردازش این نرم افزار می شوند.

مطالب مرتبط
بررسی چالش های داده کاوی
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است