جذب صدا در آب دریا بر اساس اندازه گیری حجم آب به همراه اسید بوریک با متلب

جذب صدا در آب دریا بر اساس اندازه گیری حجم آب به همراه اسید بوریک با متلب

جذب صدا در آب دریا بر اساس اندازه گیری حجم آب در متلب

در این بخش پروژه جذب صدا در آب دریا بر اساس اندازه گیری حجم آب به همراه اسید بوریک را با نرم افزار MATLAB آماده کردیم که در ادامه به توضیحاتی در مورد جذب صدا در آب دریا و معرفی پروژه پرداخته و فیلم و خروجی پروژه قرار داده شده است. در پیاده سازی این پروژه از یک مقاله ای با عنوان Sound absorption based on ocean measurements. Part II: Boric acid contribution and equation for total absorption نیز کمک گرفته شده که قابل دانلود و بررسی است.

جذب صدا در آب دریا

تحقق اهدافی همچون مخابرات زیر آبی، تعیین موقعیت، کشف هدف های ناشناخته درون آب، عمق یابی، نقشه برداری بستر دریا، صیادی پیشرفته، اکتشافات زمین شناسی و غیره همه نیازمند به شناخت از محیط دریا و ویژگی انتشار امواج صوتی در این محیط می باشد. امواج صوتی که در محیط دریا انتشار پیدا می کنند، می توانند توسط محیط دریا، جذب و تضعیف شوند. با توجه به تحقیقات صورت گرفته، مهمترین عوامل جذب در دریا وجود بعضی ترکیبات شیمیایی مثل اسید بوریک، سولفات منیزیم و کربنات ها می باشند.

در مورد جذب صوت نظریه های مختلی وجو دارد که در تمامی آنها سعی بر این است تا ضریب جذب، بطور تابعی از فرکانس صوت و متغیر های اقیانوسی بیان گردد. جذب صدا در آب دریا را به سه روش می توان اندازه گیری کرد. برای این منظور می بایست آب سه حالت آب خالص، سولفات مغناطیسی و اسید بوریک را داشته باشد.

اسید بوریک (Boric acid) چیست ؟

اسید بوریک یا بوراسیک اسید یا اورتوبوریک اسید، یک اسید ملایم می باشد که اغلب برای ضد عفونی کردن و گندزدایی و همینطور جهت کنترل سرعت شکافت هسته ‌ای در کارخانه‌ های غنی سازی و انرژی هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از بوریک اسید به عنوان یک پیش ماده برای جذب صدا در آب دریا نیز استفاده می شود.

معرفی پروژه

در این پروژه برای ارزیابی اسید بوریک و تاثیر آن در جذب صدا در آب دریا، از فرکانس های پایین یعنی ۰٫۲ الی ۱۰ کیلو هرتز استفاده شده است. همچنین به کمک دو معادله شالکین مارش (Schulkin-Marsh) و فیشر سیمونز (Fisher-Simmons) برنامه طوری پیاده سازی شده که برای انواع مختلفی از آب دریا بخصوص آب های آتلانتیک (اقیانوس اطلس)، دریای سرخ (خلیجی از اقیانوس هند)، دریای مدیترانه و خلیج عدن که مناطق آب و هوایی مختلف و نوع سطح آب گوناگونی دارند، تاثیر دارد. در این پروژه جذب صدا به شدت افزایش داده شده به طوری که تا فرکانس ۲۰۰ هرتز الی ۱ مگاهرتز را نیز پشتیبانی می کند.

تصویر خروجی پروژه در محیط MATLAB

جذب صدا در آب دریا بر اساس اندازه گیری حجم آب به همراه اسید بوریک با متلب


مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید