مقاله کنترل سوئیچینگ مدل بیماری SIR با تغییرات فصلی و نرخ شیوع غیر خطی

  • شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
  • بازدید ۱,۲۰۶ نفر

تصویر switching-control-sir-disease-model-paper_3476 مقاله کنترل سوئیچینگ مدل بیماری SIR با تغییرات فصلی و نرخ شیوع غیر خطی

کنترل سوئیچینگ مدل بیماری SIR با تغییرات فصلی و نرخ شیوع بیماری

در این بخش مقاله کنترل سوئیچینگ مدل بیماری SIR با تغییرات فصلی و نرخ شیوع غیر خطی را به زبان فارسی برای دانلود رایگان قرار دادیم که در قالب 3 صفحه به صورت فایل PDF ارائه شده است. در ادامه چکیده و مقدمه این مقاله فارسی مهندسی پزشکی و زیست شناسی بیان شده و فهرست مطالب آن به همراه لینک دانلود رایگان قرار داده شده است.

چکیده مقاله

هدف از این مقاله بررسی مدل اپیدمیولوژی SIR با تغییرات فصلی و نرخ شیوع غیر خطی، متغیر با زمان می باشد و همینطور رفتار بلند مدت بیماری با در نظر گرفتن طرح کنترل مورد مطالعه قرار گرفته است. ما نگاهی به گسترش مدل اپیدمیولوژی با اضافه کردن سویچ جهت تغییر ناگهانی با در نظر گرفتن پویایی حاکم بر سیستم در زمان های سویچ داشتیم که با کمک سویچ ما می توانیم نرخ شیوع را از طریق تابع قطعه ای ثابت، به صورت تقریب به دست آوریم. در ادامه بحث تداوم بیماری، در رابطه با بیماری های بومی بررسی هایی انجام شده است و در آخر به منظور درک بهتر مطالب چند مثال را بیان کرده و با شبیه سازی در نرم افزار MATLAB اجرا کردیم.

مقدمه مقاله

در پیشینه تحقیقات پزشکی گزارش هایی وجود دارد که در آن ها واکسیناسیون منجر به ریشه کنی نشده است. این ناکامی های غیر منتظره می تواند به دلیل بی تاثیر بودن واکسیناسیون و نرخ تماس بیش از حد باشد اما این مسئله می تواند ناشی از این باشد که در محاسبه نرخ شیوع، وابستگی غیر خطی به تعداد افراد مبتلا به درستی مد نظر قرار نگرفته است. با این وجود بررسی مدل هایی با نرخ شیوع غیر خطی مهم است. در اینجا ما جمعیت را به سه دسته مجزا S , I , R تقسیم می کنیم و نرخ شیوع را نیز به صورت کلی یک مقدار ثابت در نظر می گیریم.

به صورت کلی دو نوع نرخ شیوع داریم، یکی نرخ شیوع استاندارد و دیگری نرخ شیوع غیر استاندارد می باشد که تاثیرات روانی اپیدمی را هم مد نظر قرار داده است. یعنی زمانی که آگاهی نسبت به یک بیماری به طور گسترده فراگیر شود، افراد نسبت به حضور در اجتماع بزرگ تردید دارند تا از ابتلا جلوگیری کنند بنابراین در این حالت کاهش میزان نرخ شیوع اتفاق می افتد. به طور کلی و خلاصه، در این مقاله استراتژی خاصی را روی مدل SIR جهت کنترل بیماری عفونی معرفی شد. در این روش پارامترها وابسته به زمان در نظر گرفته شد و علاوه بر این نرخ شیوع به علت مکانیک اساسی حاکم بر شیوع یک بیماری در طول زمان متغیر در نظر گرفتیم و نتیجه اینکه شرایط آستانه، تضمین ریشه کن کردن بیماری برای مدل SIR هم برای قوانین سویچ دوره ای و اختیاری برقرار شد و سیستم به اصطلاح به جواب نقطه تعادل بیماری آزاد همگرا رسید.

فهرست مطالب مقاله

  • چکیده
  • مقدمه
  • بیان مسئله
  • دست آوردهای پژوهشی
  • مراجع
 

باکس دانلود
شناسه:
۳۴۷۶
صفحات:
۳
زبان:
فارسی
فرمت فایل:
PDF
اندازه فایل:
۳۱۵ کیلوبایت
کتاب های مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است