توزیع دما در حلقه فین با روش پرتابی خطی (Shooting Method) در متلب

توزیع دما در حلقه فین با روش پرتابی خطی (Shooting Method) در متلب

توزیع دما در حلقه فین با روش پرتابی خطی در MATLAB

در این بخش پروژه توزیع دما در حلقه فین با روش پرتابی خطی (Shooting Method) در نرم افزار MATLAB به همراه کامنت گذاری کدها آماده کرده ایم که در ادامه به توضیحاتی از انتقال حرارت (توزیع دما) و معرفی فین حرارتی یا پره پرداخته و فیلم و خروجی پروژه در محیط متلب قرار داده شده است.

انتقال حرارت در سطوح گسترش یافته (توزیع دما در فین)

با توجه به افزایش مساحت سطحی که جابجایی در آن رخ می دهد، آهنگ انتقال گرما بیشتر می شود. این عمل به وسیله فین یا پره هایی که از دیواره به داخل سیال اطراف گسترش یافته اند، صورت می گیرد. از کاربرد های فین یا پره می توان به موارد زیر اشاره نمود: خنک کنِ بدنه موتور در موتورسیکلت و یا فین های خنک کنِ در ترانسفورماتورهای برق و همچنین لوله های پره داری که به منظور تقویت تبادل گرما در میان هوا و سیال عامل دستگاه تهویه استفاده می شود. در هر یکی از کاربردها، انتتخاب نوع پره یا فین بستگی به عواملی نظیر ابعاد وزن، هزینه، میزان کاهش ضریب جابجایی در سطح افزایش افت فشار جریان روی فین یا پره ها دارد. این دستگاه وسیله ای مناسب به منظور تحقیق در باره اثر سطح انتقال حرارت، جنس فین (پره) و دمای مبنا در توزیع دما و همچنین انتقال جرارت در فین ها (پره ها) می باشد.

فین حرارتی یا پره چیست ؟

پره یا فین حرارتی (fin) سطحی است که به جهت افزایش نرخ انتقال حرارت از سطح یک جسم امتداد یافته و باعث افزایش جا به ‌جایی (convection) حرارتی می گردد.

روش پرتابی (Shooting Method)

روش پرتابی (Shooting Method) یک روش عددی به منظوز پاسخ یابی معادلات دیفرانسیل بامرزینه می باشد که با الهام از روش سعی و خطا در شلیک گلوله جهت زدن یک هدف ساخته شده. برنامه ‌هایی جهت پیاده ‌سازی این روش در نرم ‌افزار های محاسبات فنی، مثل پیاده سازی در نرم‌ افزار MATLAB پیش ‌بینی شده است.

تصویر خروجی پروژه در محیط MATLAB

توزیع دما در حلقه فین با روش پرتابی خطی (Shooting Method) در متلب


مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید